DC Applications due20 Mar 2019
Journal Track due24 Mar 2019
Workshop Papers dueMar 2019
Demos due1 Apr 2019
Camera Ready due5 Apr 5pm PDT
Student Support8 Apr 2019
Journal Track24 Mar 2019
DC Applications due20 Mar 2019
Journal Track due24 March 2019
Workshop Papers dueMar 2019
Demos due1 Apr 2019
Camera Ready due5 Apr 5pm PDT
Student Support8 Apr 2019
Journal Track notifications10 Apr 2019
Demos notification15 Apr 2019
Workshop notificationsApr 2019
RegistrationApr 2019
Workshops and Tutoriails11-12 Jul 2019
Main Conference13-15 Jul 2019
Conference ChairsJ. Benton (NASA)
and Siddharth Srivastava (ASU)
Program Chairs Nir Lipovetzky (UniMelb)
Eva Onaindia (UPV)
and David Smith
Novel Applications Track Chairs Simon Parkinson (Hud)
and Shirin Sohrabi (IBM)
Robotics Track Chairs Kostas Bekris (Rutgers)
and Alberto Finzi (UniNa)
Planning and Learning Track Chairs Alan Fern (OSU)
and Timothy Mann (DeepMind)
Journal Presentation Track Chairs Amanda Coles (KCL)
Christian Muise (IBM)
and Daniel Bryce (SIFT)
Workshop ChairsSara Bernardini (RHUL)
and Tiago Vaquero (JPL)
Tutorial ChairsMark Roberts (NRL)
and Kartik Talamadupula (IBM)
System Demonstration ChairsErez Karpas (Technion)
and Tim Niemueller (RWTH Aachen)
Doctoral Consortium ChairsChristopher Amato (NEU)
Akshat Kumar (SMU)
and Andrey Kolobov (MSR)
Local Arrangements ChairRicha Varma (UTRC)
Publicity ChairTathagata Chakraborti (IBM)
Sponsorship ChairsJeremy Frank (NASA)
Daniele Magazzeni (KCL)
and Hankz Hankui Zhuo (Sun Yat-sen)
Advisory ChairStuart Russell (UC Berkeley)
Pascal Bercher · Ulm University
Patrik Haslum · Australian National University
Shlomo Zilberstein · University of Massachusetts Amherst
Sven Koenig · University of Southern California
Blai Bonet · Universidad Simon Bolivar
Daniele Magazzeni · King's College London
Erez Karpas · Technion
Gabriele Röger · University of Basel
Roman Barták · Charles University
Chris Beck · University of Toronto
Jörg Hoffmann · Saarland University
Scott Sanner · University of Toronto
Ronen Brafman · Ben-Gurion University
Mouaddib Abdel-Illah · GREYC universit de Caen
Alexandre Albore · IRT Saint-Exupéry
Ron Alford · MITRE
Christer Bäckström · Linköping University
Jorge Baier · Pontificia Universidad Católica de Chile
Tomas Balyo · Karlsruhe Institute of Technology
Laura Barbulescu · Carnegie Mellon University
Leliane N. Barros · University of São Paulo
Sara Bernardini · Royal Holloway University of London
Arthur Bit-Monnot · University of Sassari
Mark Boddy · Adventium Labs
Jim Boerkoel · Harvey Mudd College
Kyle E. C. Booth · University of Toronto
Daniel Borrajo · Universidad Carlos III de Madrid
Adi Botea · IBM
Daniel Bryce · SIFT, LLC
Olivier Buffet · INRIA / LORIA
Christina Burt · Satalia
Margarita Castro · University of Toronto
Isabel Cenamor · Universidad Carlos III de Madrid
Tathagata Chakraborti · IBM Research AI
Andre Augusto Cire · University of Toronto
Amanda Coles · King's College London
Andrew Coles · King's College London
Gabriella Cortellessa · CNR-ISTC, National Research Council of Italy
Dustin Dannenhauer · Naval Research Laboratory
Minh Do · NASA
Ed Durfee · University of Michigan
Alfonso E. Gerevini · University of Brescia
Stefan Edelkamp · King's College London
Kutluhan Erol · Izmir Economy University
Ariel Felner · Ben-Gurion University
Guillem Francès · University of Basel
Jeremy Frank · NASA
Simone Fratini · European Space Agency - ESA/ESOC
Raquel Fuentetaja · Universidad Carlos III de Madrid
Antonio Garrido · Universitat Politècnica de València
Hector Geffner · ICREA & Universitat Pompeu Fabra
Florian Geißer · Australian National University
Malik Ghallab · LAAS-CNRS
Robert P. Goldman · SIFT, LLC
Daniel Harabor · Monash University
Malte Helmert · University of Basel
Carlos Hernández Ulloa · Universidad Andrés Bello
Daniel Höller · Ulm University, Institute of Artificial Intelligence
Robert Holte · University of Alberta
Sergio Jiménez · Universitat Politècnica de València
Anders Jonsson · Universitat Pompeu Fabra
Subbarao Kambhampati · Arizona State University
Michael Katz · IBM
Thomas Keller · University of Basel
Sarah Keren · Harvard University
Emil Keyder · Invitae Inc., San Francisco
Antonín Komenda · Czech Technical University in Prague
Daniel Laszlo Kovacs · Budapest University of Technology and Economics
Akshat Kumar · Singapore Management University
Philippe Laborie · IBM
Maxim Likhachev · Carnegie Mellon University
Carlos Linares Lopez · Universidad Carlos III de Madrid
Michele Lombardi · DISI, University of Bologna
Robert Mattmüller · University of Freiburg
Lee Mccluskey · University of Huddersfield
Sheila McIlraith · University of Toronto
Fabio Mercorio · University of Milano Bicocca
Andrea Micheli · Fondazione Bruno Kessler
Martin Mueller · University of Alberta
Angelo Oddi · ISTC-CNR, Italian National Research Council
Hector Palacios · Element AI
Fabio Patrizi · Sapienza University of Rome
Adrian Pearce · The University of Melbourne
Ron Petrick · Heriot-Watt University
Marek Petrik · University of New Hampshire
Chiara Piacentini · University of Toronto
Luis Pineda · University of Massachusetts Amherst
Nicola Policella · ESA/ESOC
Florian Pommerening · University of Basel
Julie Porteous · RMIT University
Aswin Raghavan · SRI International
Riccardo Rasconi · ISTC-CNR
Felix Richter · Bosch Center for Artificial Intelligence
Jussi Rintanen · Aalto University
Mark Roberts · Naval Research Laboratory
Sasha Rubin · University of Naples Federico II
Hana Rudová · Masaryk University
Wheeler Ruml · University of New Hampshire
Alessandro Saetti · University of Brescia
Enrico Scala · Australian National University
Laura Sebastia · Universitat Politècnica de València
Javier Segovia · Universitat Politècnica de Catalunya
Jendrik Seipp · University of Basel
Ivan Serina · University of Brescia
Silvan Sievers · University of Basel
Stephen Smith · Carnegie Mellon University
Siddharth Srivastava · Arizona State University
Roni Stern · Ben Gurion University of the Negev
Michal Štolba · Czech Technical University in Prague
Sabine Storandt · University of Konstanz
Nathan Sturtevant · University of Alberta
Pavel Surynek · Czech Technical University
Florent Teichteil-Königsbuch · Airbus Central Research and Technology
Sylvie Thiebaux · Australian National University
Álvaro Torralba · Saarland University, Saarland Informatics Campus
Paolo Traverso · Fondazione Bruno Kessler
Felipe Trevizan · Australian National University
Mauro Vallati · University of Huddersfield
Willem-Jan Van Hoeve · Carnegie Mellon University
Tiago Vaquero · NASA Jet Propulsion Laboratory, Caltech
Pradeep Varakantham · Singapore Management University
Ramiro Varela · University of Oviedo
Petr Vilím · IBM Czech
William Yeoh · Washington University in St. Louis
Neil Yorke-Smith · Delft University of Technology
Hankz Hankui Zhuo · Sun Yat-sen University
Maha Amami · University of Milano Bicocca
Ignasi Andrés · University of São Paulo
Dor Atzmon · Ben-Gurion University
Gregor Behnke · Ulm University
Wissam Bejjani · University of Leeds
Gleb Belov · Monash University
Eli Boyarski · Bar-Ilan University
Thiago Bueno · University of São Paulo
Augusto B. Corrêa · University of Basel
Cosmina Croitoru · Max Planck Institut
Zohreh Dannenhauer · Wright State University
Elad Denenberg · King's College London
Rebecca Eifler · Saarland University
Jiří Filipovič · Masaryk University
Santiago Franco · Auckland University, New Zealand
Cedric Geissmann · Universität Basel
Daniel Gnad · Saarland University
Sriram Gopalakrishnan · Arizona State University
Adam Green · Kings College, London
Florian Grenouilleau · CIRRELT, Montréal, Canada
Sachin Grover · Arizona State University
León Illanes · University of Toronto
Anagha Kulkarni · Arizona State University
Pierre Le Bodic · Monash University
Sébastien Lê Cong · IRISA/University of Rennes
Levi Lelis · Universidade Federal de Viçosa
Francesco Leofante · University of Genoa
Jiaoyang Li · University of Southern California
Stephen Maher · Lancaster University
Rubén Majadas · Universidad Carlos III de Madrid
Reuth Mirsky · Ben Gurion University
Jayanth Krishna Mogali · Carnegie Mellon University
Dana Nau · University of Maryland
Sophie Pinchinat · IRISA/University of Rennes
Alberto Pozanco · Universidad Carlos III de Madrid
Oren Salzman · Carnegie Mellon University
Dominik Schreiber · Karlsruhe Institute of Technology
Francois Schwarzentruber · École normale supérieure de Rennes
Luciano Serafini · Fondazione Bruno Kessler
Sarath Sreedharan · Arizona State University
Marcel Steinmetz · Saarland University
Alejandro Suárez Hernández · Universitat Politècnica de Catalunya
Riccardo Volpato · Satalia
Thayne Walker · University of Denver
Sachini Weerawardhana · Colorado State University
Zhanhao Xiao · University of Toulouse
Laura Barbulescu · Carnegie Mellon University
Sara Bernardini · Royal Holloway University of London
Mark Boddy · Adventium Labs
Lukas Chrpa · Czech Technical University in Prague
Gabriella Cortellessa · CNR-ISTC, National Research Council of Italy
Riccardo De Benedictis · CNR - National Research Council of Italy
Minh Do · NASA
Jeremy Frank · NASA
Simone Fratini · European Space Agency - ESA/ESOC
Christophe Guettier · SAFRAN
Philippe Laborie · IBM
Dario Landa-Silva · University of Nottingham
Jakub Marecek · IBM
Lee Mccluskey · University of Huddersfield
Karen Myers · SRI International
Angelo Oddi · ISTC-CNR, Italian National Research Council
Eva Onaindia · Universitat Politècnica de València
Federico Pecora · Örebro University, Center for Applied Autonomous Sensor Systems
Chiara Piacentini · University of Toronto
Nicola Policella · ESA/ESOC
Julie Porteous · RMIT University
Cédric Pralet · ONERA Toulouse
Srikumar Ramalingam · University Of Utah
Riccardo Rasconi · ISTC-CNR
Zachary Rubinstein · Carnegie Mellon University
Hana Rudová · Masaryk University
Miguel A. Salido · Universitat Politècnica de València
Premysl Sucha · Czech Technical University
Florent Teichteil-Königsbuch · Airbus Central Research and Technology
Mauro Vallati · University of Huddersfield
Tiago Stegun Vaquero · NASA Jet Propulsion Laboratory, Caltech
Ramiro Varela · University of Oviedo
Neil Yorke-Smith · Delft University of Technology
Ondřej Benedikt · Czech Technical University in Prague
Vinh Quang Dang · Masaryk University
Antonín Novák · Czech Technical University in Prague
Marek Vlk · Charles University in Prague
Christopher Amato · Northeastern University
Ankit Anand · Indian Institute of Technology, Delhi
Daniel Borrajo · Universidad Carlos III de Madrid
Adi Botea · IBM
Olivier Buffet · INRIA / LORIA
Jana Doppa · Washington State University
Alex Fukunaga · Tokyo Institute of Technology
Robert Givan · Purdue University ECE
Sven Gowal · DeepMind
Jesse Hostetler · Oregon State University
Sergio Jiménez Celorrio · Universitat Politècnica de València
Anders Jonsson · Universitat Pompeu Fabra
Bryan Low · National University of Singapore
Travis Mandel · University of Hawaii at Hilo
Daniel Mankowitz · The University of Edinburgh
Sheila McIlraith · University of Toronto
Felipe Meneguzzi · Pontifical Catholic University of Rio Grande do Sul
Hugo Penedones · Google
Marek Petrik · University of New Hampshire
Aswin Raghavan · SRI International
Balaraman Ravindran · Indian Institute of Technology, Madras
Mark Roberts · Naval Research Laboratory
Prasad Tadepalli · Oregon State University
Paolo Traverso · Fondazione Bruno Kessler
Martijn Van Otterlo · Tilburg University
Pradeep Varakantham · Singapore Management University
Nan Ye · Queensland University of Technology
Andrea Baisero · Northeastern University
Alberto Camacho · University of Toronto
Aryan Deshwal · Washington State University
León Illanes · University of Toronto
Priyatosh Mishra · Indian Institute of Technology, Madras
Luciano Serafini · Fondazione Bruno Kessler
Roi Yehoshua · Bar Ilan University
Reza Ahmadzadeh · University of Massachusetts Lowell
Christopher Amato · Northeastern University
Francesco Amigoni · Politecnico di Milano
Riccardo Caccavale · Università degli studi di Napoli Federico II
Michael Cashmore · King's College London
Amedeo Cesta · CNR - National Research Council of Italy
Neil Dantam · Colorado School of Mines
Riccardo De Benedictis · CNR - National Research Council of Italy
Esra Erdem · Sabanci University
Fernando Fernandez · Universidad Carlos III de Madrid
Nick Hawes · University of Oxford
Laura Hiatt · U.S. Naval Research Laboratory
Felix Ingrand · LAAS/CNRS
Luca Iocchi · Sapienza University of Rome
Marcelo Kallmann · University of California, Merced
Lars Kunze · Oxford Robotics Institute, University of Oxford
Bruno Lacerda · University of Oxford
Matteo Leonetti · University of Leeds
Maxim Likhachev · Carnegie Mellon University
Çetin Meriçli · Carnegie Mellon University
Marco Morales · ITAM
Daniele Nardi · Sapienza University of Rome
Bernhard Nebel · Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg
Tim Niemueller · RWTH Aachen University
Andrea Orlandini · National Research Council of Italy (ISTC-CNR)
Federico Pecora · Örebro University, Center for Applied Autonomous Sensor Systems
Ron Petrick · Heriot-Watt University
Reid Simmons · Carnegie Mellon University
Olivier Simonin · INSA de Lyon CITI-Inria Lab.
Alessandro Umbrico · CNR-ISTC, National Research Council of Italy
Rodrigo Ventura · Universidade de Lisboa
Ubbo Visser · University of Miami
Tom Williams · Colorado School of Mines
Dario Albani · Sapienza University of Rome
Wissam Bejjani · University of Leeds
Carlos Carbone · Sapienza University of Rome
Jilles Steeve Dibangoye · INSA LYON
Renato Farias · University of California, Merced
Till Hofmann · RWTH Aachen University
Sammie Katt · Northeastern University
Volkan Patoglu · Sabanci University
Pedro Pena · University of Miami
Dhruv Saxena · Carnegie Mellon University
Ritesh Sharma · University of California, Merced
Rahul Shome · Rutgers University
Avishai Sintov · Rutgers University
Aravind Sivaramakrishnan · Rutgers University
Siddharth Swaminathan · Carnegie Mellon University
Thomas Thayer · University of California, Merced
Shivam Vats · Carnegie Mellon University
Tiago Veiga · Universidade de Lisboa
Yuchen Xiao · Northeastern University